Jak wybrać odpowiednią porę dnia do jazdy w długiej trasie?

Wybór właściwej pory do rozpoczęcia podróży jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed kierowcą. Powinien on wziąć przy tym pod uwagę wiele różnych ważnych czynników. Jednym z najważniejszych są jego predyspozycje i umiejętności, poparte doświadczeniem.

Wybierając porę rozpoczęcia podróży trzeba wziąć pod uwagę planowaną godzinę dotarcia do celu. Przy obecnym natężeniu ruchu i możliwości powstawania korków oraz po uwzględnieniu ograniczeń wynikających z przepisów kodeksu drogowego przyjmuje się, że przeciętna prędkość na całej trasie wyniesie w granicach od 70 do 80 km/godz. w porze dziennej i o mniej więcej 10 do 15 km więcej w porze nocnej. Jeżeli podróż będzie się odbywała w godzinach popołudniowych i przedwieczornych, wówczas uzyskanie średniej powyżej 70 km/godz. może okazać się trudne.

Jeżeli nie jest istotna pora dojechania do celu, najlepiej wybrać na podróż porę, w której nisko stojące słońce nie będzie świeciło prosto w oczy. A więc – nie jechać na wschód w godzinach rannych, ani na zachód po południu.

Z czysto psychologicznych przyczyn nie jest dobrze kończyć podróż wieczorem i wczesną nocą, czyli między zmrokiem a 24.00. O tej porze człowiek podświadomie dąży do jak najszybszego dotarcia do celu. Nie myśli się wówczas o ograniczeniach prędkości i niebezpieczeństwach, mając przed oczami smaczną kolację i wygodne łóżko.

Najgorszą porą do jazdy są godziny tuz przed świtem. Najłatwiej wtedy zasnąć. Po kilku godzinach jazdy nocą, kiedy cała uwaga kierowcy była skupiona na drodze i jej najbliższym sąsiedztwie, nagle zaczyna się za szybami przesuwać krajobraz, szczególnie piękny w promieniach wschodzącego słońca. Następuje dekoncentracja, przychodzi odprężenie „Nareszcie minęła noc” i kierowca zaczyna niezauważalnie tracić kontakt z rzeczywistością. Ponadto tuż przed świtem na drogach mogą pojawić się nieoświetlone furmanki rolników, podążających na targ w pobliskim miasteczku…